top of page

כסף קל? לא. ניהול קל? כן.

נכון שזה היה נהדר אם כסף לא היה קיים בכלל? שמעתי את זה כל כך הרבה פעמים.

אנחנו אומרים את זה כאילו שמצב כזה יפתור לנו את כל הבעיות הקשורות למעמדות, לרצונות, ולצרכים שלנו, נכון?

אם רק לא היה לנו כסף, החיים היו יותר הוגנים ופחות מלחיצים.


מה היה קורה אם כסף היה גדל על העצים?

בזמן שהמשאלה הזו נראית כאילו בדיוק הפוכה מהמשאלה שכסף לא יהיה קיים כלל, לשתי המשאלות יש מכנה משותף. יש לנו משאלות כאלה בדרך כלל, כשכסף גורם לנו לעצבות ולתחושות לא נעימות. קל יותר להאשים את הכסף בבעיות שיש לנו עם כסף, כשהכסף בורח לנו בין האצבעות, כשאנחנו לא מצליחים לחסוך כסף, כשאנחנו רוצים לקנות משהו ואין לנו מספיק כסף, ועוד.


הבעיה היא, שאלה מאתנו שחושבים ככה, לא מבינים את המקור של הערך של הכסף.

אנחנו חושבים שהערך של הכסף בחשבון ששילמנו, הוא ב- 400 שקלים שהוא שווה. אנחנו מאמינים שהערך של 80 שקלים בחשבון הוא בפיצה שאנחנו יכולים לקנות בכסף הזה.

הערך האמיתי של הכסף הוא בחליפין שאנחנו עושים - לא איך אנחנו מוציאים את הכסף אלא איך אנחנו מרוויחים כסף. חליפין של כסף תמורת מאמץ, רעיונות, אנרגיה ועוד.


בואו נחשוב על המשאלה שכסף היה גדל על העצים.

האם אתם מעדיפים שכסף יגדל על העצים? רוב האנשים נוטים לענות את אותה תשובה "כן" ומניחים שזה ברור שזה ככה.

אבל מה אם כסף באמת היה גדל על העצים? המצב של כולנו היה משתפר, נכון?


אם כסף היה גדל על העצים (כמו שעלים צומחים על העצים), מה תענו לי אם אציע לכם עבודה בשכר של 10,000 שקלים בחודש? כנראה שהתשובה שלכם תהיה "למה שנרצה את העבודה הזו, כשאנחנו יכולים לקטוף 10,000 שטרות של שקלים מהעצים, בכל זמן שאנחנו רוצים?"

אז מצד אחד, כסף שגדל על העצים מאפשר לנו זמן חופשי ולהשיג את כל מה שאנחנו רוצים, בלי פערי מעמדות ובלי תחושת חוסר. מצד שני, אנשים יהיו ככל הנראה, פחות יצירתיים, פחות חרוצים, כי אין בשביל מה.. הכסף זמין עבורנו בכל מקום.


משנים את איך שאנחנו חושבים על כסף

בואו נחזור למציאות שבה הכסף שלנו לא גדל על העצים ונשנה את החשיבה שלנו על כסף, ועל ניהול של הכסף.

במקום לחשוב על מה אנחנו מוציאים את הכסף, בואו נחשוב איך אנחנו מרוויחים כסף. אם נזכור תמיד שאנחנו מעריכים כסף בגלל מה שאנחנו מחליפים תמורתו (כמו: הזמן שלנו, האנרגיה שלנו, העבודה שלנו, הרעיונות שלנו וכו'), אנחנו כנראה נבזבז הרבה פחות בקלות.


דוגמא להמחשה: אם אנחנו מרוויחים 50 שקלים לשעת עבודה ואנחנו רואים מוצר במבצע של 500 שקלים (במקום 1,000 שקלים במחיר רגיל), אנחנו יכולים להסתכל על זה מנקודת מבט של הוצאה כדי להצדיק את הרכישה, ולהגיד, "חצי מחיר זו עסקה מצוינת, אני חוסך 500 שקלים!".

מצד שני, אם נסתכל על הרכישה מנקודת המבט של ההכנסות שלנו, אנחנו יכולים להגיד את הדבר הבא "אני צריך לעבוד 10 שעות כדי להרוויח את ה - 500 שקלים. האם זה באמת שווה את כל המאמץ שאני עושה בעבודה של 10 שעות?" יכול להיות שכן או שלא, אבל לפחות העלות מתחילה להיות לנו הרבה יותר מוחשית.


נקודת המבט הזו על כסף יכולה להשפיע גם על הדרך שבה אנחנו מסתכלים על הגרלות, ירושות, ודרכים נוספות להשיג כסף קל. איפה שאין שום מאמץ, אין שום ערך נתפס לכסף, אין הערכה ואין אחריות. מכירים את המשפט "מה שבא בקלות הולך בקלות?" האם זה מסביר למה אחוז גבוה של ילדים שקיבלו הרבה כסף מההורים שלהם "כמתנות" השיגו הכנסות נמוכות משמעותית בהשוואה לילדים שלא קיבלו "מתנות כאלה" מההורים? או אלה שזכו ב- 1,000,000 ₪ בלוטו וסיימו בחובות גדולים כמו אלה שזכו בפחות מ- 50,000 ₪? אפילו מולטי מיליונרים שזכו בלוטו יכולים להחליק לתהום כלכלי.


הכסף הוא לא הבעיה כאן וגם לא הדרך שבה אנחנו משיגים את הכסף. זו הסבירות שמי שמחפש כסף קל, כנראה יהיו אלה שהכי פחות מעריכים את הכסף. בגלל שכסף קל לא פותר לנו את הבעיות, הכסף יעלם באותה הדרך שהגיע אלינו.

אם לא נעריך היטב את ההכנסות הצנועות והמעטות שלנו עכשיו, כנראה שלא ננהל את הכסף שלנו באחריות, וגם כשיהיה לנו יותר כסף לא נצליח לפתור את הבעיות שיש לנו.


ניהול הכסף יכול להיות משעמם וזה בסדר!

כדי שתוכלו להפיק את המקסימום מהכסף שאתם מרוויחים, אתם צריכים לנהל את הכסף שלכם, את ההכנסות, את ההוצאות, את החובות ואת החסכונות. כי מה לעשות, שהכסף באמת לא גדל על העצים ובטח השקעתם זמן ומאמץ להרוויח את הכסף שלכם.


אז אני מגיעה לנקודה של להפוך את ניהול הכסף לחלק הפחות מלחיץ של החיים. ההמלצה שלי אליכם היא, בראש ובראשונה, לא להתעלם מניהול הכסף!! אלא להפוך את ניהול הכסף שלכם לפשוט. לנהל את הכסף בצורה פשוטה ויעילה, תוך שאתם מבינים את הערך של הכסף שלכם. באופן טבעי, ככל שתעריכו יותר את הכסף, אתם תוציאו פחות כסף, תצברו פחות חובות ותחסכו יותר כסף.

ניהול כסף בצורה רגועה

ככל שתבצעו פעולות פשוטות לניהול הכסף ולקבלת החלטות הקשורות לכסף שלכם, ניהול הכסף יהפוך לקל ואפילו להרגלי עבודה. העיקר שתדעו בכל רגע לאן הכסף שלכם הולך כדי שתוכלו להנות ממנו כמה שיותר, ושזה יהיה לכם קל למעקב.

ניהול הכסף משעמם אתכם? אולי... אבל כשהכסף לא גדל על העצים, חשוב שתנהלו אותו בצורה חכמה ויעילה.


מעניין אתכם לדעת איך לחסוך כסף בכל חודש ולהפסיק לחיות ממשכורת למשכורת?

מוזמנים לצפות בהדרכה שהכנתי לכם.

לחצו על התמונה 👈
מדריך זה נועד למסירת מידע בלבד ואין לראות בו כמתן חוות דעת ו/או ייעוץ מקצועי.

Comments


bottom of page